Zpomalení osteoporózy pomocí mléčných výrobků

Kromě léků a pohybu je při osteoporóze důležitá také výživa. I když neexistuje žádná specifická dieta, přesto lze stravou hodně udělat pro zdraví kostí.
Základem prevence a léčby osteoporózy je zdravá, vyvážená strava, která obsahuje všechny potřebné živiny. Totéž platí pro podváhu i nadváhu: Ideální BMI pro zdravé kosti je mezi 20 – 28 kg/m2.
Proteiny mají pozitivní vliv na mineralizaci kostí, podporují vstřebávání vápníku ve střevech a stimulují IGF-1. Tento růstový faktor hraje klíčovou roli při mineralizaci kostí: Podporuje diferenciaci osteoblastů a reguluje 1a-hydroxylázu, která přeměňuje kalcidiol na aktivní kalcitriol. Proteiny společně s pohybem podporují růst svalů. Odbornice doporučuje denní příjem 0,8 g bílkovin na kilogram tělesné hmotnosti pro dospělé ve věku mezi 19 a 65 lety. Starší lidé a osoby s vysokým rizikem zlomenin by měli přijímat 1,0 – 1,3 g/kg tělesné hmotnosti.
Vápník je u mnoha lidí nedostatkový
Důležitý je také vápník. Pro adolescenty je optimální příjem 1 200 mg denně, pro dospělé 1 000 mg denně. Mnoho lidí však této hodnoty nedosahuje, jak ukazují studie. Nicméně odbornice varovala, aby to lidé s vápníkem nepřeháněli. Více než 2 400 mg denně může škodit srdci, cévám a ledvinám. Vápník by měl být primárně přijímán stravou. Doporučují se nízkotučné tvrdé nebo polotvrdé sýry a zelenina bohatá na vápník (např. špenát, fenykl, brokolice). Semena a ořechy jsou také bohaté na vápník, ale mají vysoký obsah tuku, proto by měly být konzumovány s mírou. Příjem vápníku by měl být rozdělen během dne.
Jak dosáhnout denního příjmu, ukázala odbornice na příkladu: U smíšené stravy postačí k dosažení přibližně 1 000 mg vápníku 150 ml podmáslí nebo mléka ráno, 150 g jogurtu v poledne a 50 g ementálského sýra večer. Zvláště výhodné je minerální voda bohatá na vápník, protože je bez tuku a kalorií. Minerální vody s obsahem ≥ 150 mg/l jsou považovány za bohaté na vápník. V případech, kdy je potřeba vápník doplnit, se obvykle doporučují dávky 500 – 600 mg denně. Vápník však může chránit kosti pouze tehdy, pokud je přítomno dostatečné množství vitamínu D3. Často nestačí pouze sluneční světlo a strava. V případě pochybností se měří hladina vitamínu D v séru, která by měla být vyšší než 30 ng/ml (> 75 nmol/l). Pokud je to nutné, doporučuje se suplementace 800 až 1 000 IU denně.
Kosti potřebují také kyselinu listovou a B12
Pro syntézu a aktivaci osteokalcinu je také zapotřebí vitamín K, přibližně 60 – 80 mg denně. To je například obsaženo ve 100 g brokolice. Nedoporučuje se užívat vysoké dávky jako doplňky stravy. Totéž platí pro kyselinu listovou a vitamín B12. Oba jsou také důležité pro metabolismus kostí, ale měli by být doplňovány pouze v případě deficitu. Existují náznaky, že omega-3 mastné kyseliny a fytoestrogeny mají pozitivní vliv na kosti, ale pro konkrétní doporučení dosud není dostatek dat, uvedla odbornice. Místo toho by měly být konzumovány v rámci vyvážené stravy.
Zdroj: EULAR 24 European Congress of Rheumatology