Androgenetická alopecie: Alternativou může být perorální minoxidil

Malá studie z Brazílie naznačuje, že nízké dávky perorálního minoxidilu by mohly být alternativou v léčbě androgenní alopecie u mužů. Skupina autorů nyní prezentovala výsledky v časopise JAMA Dermatology (2024; DOI: 10.1001/jamadermatol.2024.0284).
Dosud byly pro léčbu androgenní alopecie u mužů k dispozici tablety finasteridu nebo 5% roztok minoxidilu k aplikaci na pokožku hlavy. Obě možnosti mají své nevýhody: Finasterid může vést ke ztrátě libida a erektilní dysfunkci, zatímco roztok minoxidilu je spojen s obecně špatnou adherencí.
Z tohoto důvodu výzkumná skupina vedená Marianou Alvares Penha ze Státní univerzity São Paulo v brazilském Botucatu uvádí, že zájem o nízké dávky perorálního minoxidilu pro použití u androgenní alopecie celosvětově roste.
Srovnání tablet a roztoku pro aplikaci na pokožku hlavy
V monocentrické, dvojitě zaslepené, placebem kontrolované a randomizované studii porovnávali perorální a lokální minoxidil u této formy vypadávání vlasů u mužů.
Pacienti buď užívali 5 mg minoxidilu ve formě tablet denně a zároveň si aplikovali placebo roztok na pokožku hlavy, nebo si dvakrát denně aplikovali lokální minoxidil 5 % a užívali perorální placebo. Léčba trvala 24 týdnů.
Z 90 mužů, kteří se studie zúčastnili, ji dokončilo 68. Bylo jim v průměru 36,6 let, 33 z nich bylo léčeno perorálním minoxidilem a 35 lokálním minoxidilem. Obě skupiny byly srovnatelné z hlediska demografických údajů a závažnosti androgenní alopecie.
Zvýšení hustoty vlasů srovnatelné v obou skupinách
Po 24 týdnech léčby nebyl mezi oběma skupinami rozdíl v nárůstu hustoty terminálních vlasů (vlasy o průměru ≥ 0,06 mm). V oblasti čela byl rozdíl mezi perorálním a lokálním minoxidilem 3,1 vlasů na cm2 (95% CI -18,2 až 21,5; p=0,27) a v oblasti temene 23,4 vlasů na cm2 (95% CI -0,3 až 43,0; p=0,09). Podobné výsledky byly získány pro celkovou hustotu vlasů.
Při fotografické analýze byl výsledek léčby dosažený perorálním minoxidilem lepší než při použití roztoku minoxidilu. Rozdíl mezi skupinami byl však významný pouze v oblasti temene, nikoli v oblasti čela.
Možnost v případě, že lokální léčba nepřichází v úvahu
Nejčastějšími nežádoucími účinky ve skupině léčené perorálním minoxidilem byly hypertrichóza (49 %) a bolest hlavy (14 %). Autoři dospěli k závěru, že "nízká dávka perorálního minoxidilu je dobře snášena a je možností pro pacienty s androgenní alopecií, kteří dávají přednost perorální léčbě nebo nemohou tolerovat lokální léčbu".
Zdroj: https://www.aerzteblatt.de/nachrichten/150607/Androgenetische-Alopezie-Orales-Minoxidil-koennte-Alternative-sein